ing. Jana Zahorova - navrat na uvod

uvod

 o nas

vyroba

galerie

kontakt
©2001 trtik & zahora WEBDESIGN
 
Úvod aneb -proč sušené květiny

Sušené rostliny se velmi často užívají tam, kde je nedostatek denního světla pro živé rostliny, nebo není možné zajistit jim pravidelnou péči a ošetření a vy přesto chcete být obklopeni přírodou. Je nás mnoho, kteří máme rádi sušené květiny jako takové, připomínají nám léto a jsou poměrně dlouhou dobu hezké, je to prostě příroda v bytě. Sušenými květinami můžeme v bytě vytvořit romantickou atmosféru i vnést kousek oživení do nudné a šedé kanceláře.

Jak se sušenými rostlinami zacházet

Kvalitně usušené květiny si ponechají přirozené barvy zhruba po dobu dvou let. Občas je dobré květiny oprášit prachovkou a trošku nalakovat (lze použít speciální lak na suché květiny, nebo stačí i lak na nábytek). Exotické květiny a plody vydrží i déle. Květiny umístěné v suchém prostředí oživíte i jemným orosením vodou. Je lepší situovat aranžmá na místa odvrácená od světla, např. vedle oken, neboť světlo rychle poškodí syté barvy a květiny rychleji vyblednou. Také není vhodné umístit suché květiny do kuchyně nebo do koupelny, ani přímo na okenní parapet - protože vlhkost a prudké denní světlo nejsou pro ně dobrým prostředím. Za čas některé květiny opadají, či tzv. vypelichají, i když ostatní jsou ještě pěkné. Stačí jen ty ošklivé vyjmout a nahradit novými, nebo je úplně vyměnit za jiné. Můžete je přilepit lepidlem (Herkules), nebo silikonem, pomocí tavné pistolky. Tyto pomůcky jsou běžně k dostání v domácích potřebách.

Když si chci si vytvořit vlastní dekoraci

Mnoho lidí tvrdí, že by aranžování květin nezvládli. Já si nemyslím, že by tomu tak všeobecně bylo. Jen si na to někdo netroufne a zbytečně se podceňuje. Pokud si sami vytvoříte květinové aranžmá, máte z něho pochopitelně největší radost. Stačí se jen při procházce lesem pozorně dívat okolo, pozorovat "aranžmá" v přírodě: barvy, kompozici a přirozená uskupení přírodnin. Prvním krokem bývá naaranžování několika přinesených klásků, travin a větviček do vázy, či do kameninového džbánu. Pak už je jenom krok k tomu, abychom zkusili např. závěsné aranžmá do ošatky či košíku a další kompozice. Dnes již, bohudíky, existuje velké množství krásných knih o aranžování sušených květin a v nich jsou uváděny postupy, krok za krokem, i s vyobrazeními. Jsou zde také uvedena základní pravidla, která bychom při aranžování měli dodržovat a popsány veškeré pomůcky a materiály, takže nic nebrání tomu, abychom si svůj příbytek zkrášlili dle své fantazie. Záleží jen na nás, co se nám líbí.

nahoru